Poradnik dla osób chcących zacząć pracę jako kierowca zawodowy

Kilka porad i wskazówek dla przyszłych kierowców zawodowych

Poradnik dla osób chcących zacząć pracę jako kierowca zawodowy

 

Chcąc zacząć pracę jako kierowca w Niemczech, Polsce czy też innym państwie trzeba posiadać pewne uprawnienia. Wiele osób myślących o karierze jako kierowca zadaje sobie pytanie: od czego zacząć? Co muszę zrobić? Ile to kosztuje?

Poniższy artykuł jest odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania, odnośnie rozpoczęcia pracy jako kierowca. Wiele osób zastanawia jak wyglądają warunki i wymogi pracy dla  kierowców zawodowych. Artykuł służy dostarczeniu informacji, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć cenne informacje, ułatwiające podjęcie odpowiednich działań ku temu, by zacząć swoją karierę w branży transportowej.

Najważniejsze i najbardziej potrzebne informacje:

Chcąc zacząć swoją karierę jako kierowca zawodowy najlepiej zacząć od mniejszych samochodów. Pomoże to wprawić się w jeździe i później z łatwością można przesiąść się na pojazdy o większym gabarycie. Ważne jest to, by posiadać prawo jazdy kategorii B. Bez tego nie można przystąpić do robienia kursu na kat.C

 1. Przed przystąpieniem do kursu umożliwiającego otrzymanie kwalifikacji zawodowych należy wyrobić PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Chcąc wyrobić taki profil należy zrobić badania lekarskie, zdjęcie i udać się do Wydziału Komunikacji w celu uzyskania odpowiednich dokumentów. Wyrobienie takiego profilu jest nieodpłatne.
 2. Prawo jazdy kat. C – bez tego nie da się zacząć swojej kariery w transporcie. Chcąc być kierowcą zawodowym trzeba zrobić prawo jazdy na kat. C (otrzymuje się uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3500 kg, z wyjątkiem autobusu wraz z przyczepą lekką do 750 kg). W tym celu należy udać się na kurs, dzięki któremu będzie można nabyć odpowiednie umiejętności. Ceny kursu uzależnione są od ośrodków szkolenia kierowców a także od lokalizacji.  Trzeba mieć ukończone 21 lat, by rozpocząć kurs.
 3. Prawo jazdy kat. C+E – aby otrzymać prawo jazdy kat. C+E trzeba posiadać prawo jazdy na kat. C. Kategoria C+E daje możliwość kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony łącznie z przyczepą. Daje także uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami) tylko na terytorium RP.
 4. Dla osób, które nie posiadają prawa jazdy kat. C ośrodki szkoleniowe oferują łączone kursy, które pozwalają na zrobienie C+E w tym samym czasie. Dzięki temu uczestnik zaoszczędza na czasie.

Koszt uzyskania dokumentów

Koszty uzyskania prawa jazdy kat. C :

 • Badania lekarskie – około 350 zł
 • Kurs – około 1940 zł (w zależności od lokalizacji)
 • Kurs przyspieszony – około 2400 zł (w zależności od lokalizacji)
 • Egzamin państwowy – około 230 zł (teoria i praktyka)
 • Koszt wydania prawo jazdy–  100,50 zł

Koszty związane z uzyskaniem uprawnień na  łączoną kat. C+E:

 • Badania lekarskie – około 350 zł
 • Szkolenie – około 5500 zł
 • Egzamin państwowy (teoria i praktyka) – 245 zł

Kwalifikacja Wstępna pozwalająca uzyskać kod 95 (na przewóz rzeczy i materiałów) jest bardzo istotna, by móc zacząć pracę jako kierowca zawodowy. Wyróżnia się tutaj dwie możliwości:

 1. Kwalifikacja wstępna – przeznaczona dla osób, które nie ukończyły 21 lat.
  Koszt – około 3900 zł
 2. Kwalifikacja wstępna przyspieszona – dla osób, które ukończyły 21 lat.
  Cena kursu  wynosi około 2800 zł

Uprawnienia ADR

Kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych ADR – pozwala przewozić takie materiały jak: materiały wybuchowe, promieniotwórcze, zapalne czy też żrące. Ukończenie takiego kursu daje dodatkowe możliwości i wzmacnia pozycję na rynku. Kurs pozwala na nabycie umiejętności związanych z tym jak postępować podczas przewożenia poszczególnych niebezpiecznych materiałów.

Możliwość rozpoczęcia kursu mają osoby, które ukończyły 21 lat.

Kurs na ADR obejmuje:

szkolenie podstawowe ADR – koszt około 550 zł

szkolenie specjalistyczne ADR  na cysterny – żeby móc przystąpić do tego szkolenia, trzeba mieć ukończone szkolenie podstawowe  – koszt około 350 zł

–  szkolenie specjalistyczne ADR dla klasy 1 – ukończenie takiego szkolenia pozwala na przewóz materiałów i przedmiotów wybuchowych  – koszt około 350 zł

szkolenie specjalistyczne ADR dla klasy 7 – ukończenie szkolenia daje możliwość przewożenia materiałów promieniotwórczych  –  koszt około 350 zł

Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże w rozważeniu wątpliwości odnośnie pracy na stanowisku kierowcy zawodowego. Jeśli zdecydują się Państwo na wyrobienie wymaganych dokumentów i zaczną poszukiwania ofert pracy zachęcamy do skontaktowania się z SASA Rekrutacja, która pomoże w znalezieniu dobrej oferty pracy w Niemczech.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.