Kindergeld – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Kindergeld – Jak go zdobyć? Komu przysługuje? Ile wynosi?

Często dzwoniąc do nas pytają Państwo o zasiłek Kindergeld. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić się wszystkie kwestie związane z pojęciem Kindergeld.

Kindergeld – najważniejsze pytania i odpowiedzi

kindergeldy-pytania

  1. Kto może starać się o Kindergeld?

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej może korzystać z niemieckich świadczeń socjalnych. O zasiłek rodzinny w Niemczech może starać się każdy obywatel UE pracujący na terenie Niemiec. Co najważniejsze jego dzieci nie muszą mieć obywatelstwa ani nie muszą zamieszkiwać terenu naszych zachodnich sąsiadów. Podsumowując do zasiłku Kindergeld ma prawo ten rodzic, który w danej chwili pracuje na legalnej umowie o pracę w Niemczech lub na własnej działalności w Niemczech (ważne! Warunkiem koniecznym jest aby dziecko i rodzic, który stara się o świadczenie byli zameldowani w jednym i tym samym miejscu)

  1. Komu przysługuje Kindergeld?

Zasiłek rodzinny jest przyznawany na terenie Niemiec na dzieci tylko i wyłącznie do 25 roku życia. Po skończeniu 18 lat, aby wnioskować o świadczenie dziecko musi dalej być czynnym studentem/uczniem; dziecko jest niepełnosprawne/upośledzone; dziecko jest w rejestrze osób bezrobotnych; jeżeli dziecko jest osobą pracującą nie może pracować w Niemczech więcej niż na ½ etatu. Można starać się również o zasiłek nie będąc biologicznym rodzicem-wystarczy wspólny meldunek oraz prawa.

  1. Ile wynosi Kindergeld?

Zasiłek przyznaje się na 6 miesięcy wstecz. Wynosi na ten moment kolejno około 192€ na pierwsze i drugie dziecko, około 198€ na trzecie natomiast na czwarte i kolejne około 223€. Należy pamiętać, że jeżeli pobieramy zasiłek w Polsce i ubiegamy się o niego w Niemczech to kwota nie zostanie podwojona, a zostanie pomniejszona o wysokość pobieranego świadczenia z Polski.

  1. Jakie dokumenty są potrzebne, aby starać się o Kindergeld?

Aby starać się o zasiłek Kindergeld w Niemczech należy pamiętać o takich dokumentach jak:

-odpis aktu małżeństwa ( w przypadku osób rozwiedzionych orzeczenie sądowe)

-odpis aktu urodzenia dzieci

-zaświadczenie meldunku rodziców jak i dzieci na terenie Polski

-jeżeli dziecko jest po 18 roku życia należy posiadać oświadczenie o nauce

-jeżeli pracuje się na własnej działalności w Niemczech-odpis wpisu do Gewerberegister

–zaświadczenie meldunku na terenie Niemiec lub ostatni adres

-kopia dokumentów osobistych rodziców jak i dzieci

Jeżeli spełniamy wszystkie powyższe warunki możemy przystąpić do składania wniosku w tzw. kasie rodzinnej na terenie Niemiec osobiście lub skorzystać z pomocy pracodawcy lub pośrednika. Decyzja wydawana przez Niemiecki urząd w sprawie Kindergeld trwa zazwyczaj okres od 2 do 6 miesięcy.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.