Zima, a kierowcy zawodowi i ich samochody ciężarowe.

W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu wymogi dotyczące wyposażenia samochodu ciężarowego w okresie zimowym.

Zima, a kierowcy zawodowi i ich samochody ciężarowe.

zima

I doczekaliśmy się kolejnego Nowego Roku i oczywiście kolejnej śnieżnej zimy, która znów zaskoczyła kierowców.
W Europie przepisy, które dotyczą wyposażenia samochodów ciężarowych jak i autobusów bardzo często ulegają zmianie. Podstawą dla każdego kierowcy zawodowego jest zapoznanie się wraz z Nowym Rokiem z przepisami danego kraju. Należy pamiętać, że jeżeli wraz z nowym sezonem decydujemy się na pracę w Niemczech to mogą obowiązywać zupełnie inne przepisy dotyczące wyposażenia samochodu niż np. w Holandii czy Szwajcarii. Takie przepisy zazwyczaj określają terminy użytkowania opon zimowych, dopuszczalne głębokości bieżnika czy homologacje. Przy rozpoczęciu pracy jako kierowca C+E w Niemczech należy w okresie zimowym również zapoznać się z instrukcjami, które dotyczą stosowania łańcuchów śnieżnych, opon z kolcami, a nawet posiadania łopaty śnieżnej czy też worka z piaskiem.

Warunki wyposażenia samochodu ciężarowego w zimie na terenie Niemiec

Jeżeli decydujemy się na pracę kierowcy zawodowego C+E w Niemczech musimy pamiętać o tym, aby nasza ciężarówka była odpowiednio wyposażona w okresie zimowym. Jeżeli nie dostosujemy się do przepisów grozi nam mandat (jego wysokość zależy od danego wykroczenia).
Kolejno mandaty wystawiane są w wysokościach:

  • 60€ – brak odpowiedniego ogumienia ciężarówki;
  • 80€ – za utrudnienie ruchu drogowego, które spowodowane jest nieodpowiednimi oponami;
  • 100€ – za bycie uczestnikiem zagrożenia w ruchu drogowym, które powiązane jest z brakiem odpowiedniego ogumienia;
  • 120€ – za spowodowanie wypadku/kolizji drogowej z przyczyny niewłaściwych opon. Do każdego takiego wykroczenia doliczany jest również jeden punkt karny dla kierowcy.

Jeżeli chodzi o samo wyposażenie ciężarówki w Niemczech musimy je dostosować do panujących warunków pogodowych. Warunkiem koniecznym pracy w Niemczech w okresie zimowym na ciężarówce jest posiadanie opon zimowych (M+S) dla pojazdów typu tir 3,5t DMC, które muszą być założone na wszystkie koła pojazdu oraz dla samochodów ciężarowych <3,5t DMC w których opony zimowe (M+S) muszą być założone na wszystkie osie napędowe samochodu. Ponad to w Niemczech jest obowiązek używania łańcuchów tylko i wyłącznie zgodnie ze znakami drogowymi. Należy również pamiętać, że opony z kolcami na terenie Niemiec są zabronione! (z wyjątkiem jednej drogi na terenie całych Niemiec). Dla porównania w Holandii nie ma ogólnych przepisów, które dotyczą użytkowania opon zimowych. Łańcuchów śniegowych zabrania się na drogach publicznych, a opony z kolcami surowo zabronione.

Podsumowując opony zimowe, które są podstawą wyposażenia zimowego samochodu ciężarowego nie są jedynym warunkiem. Musimy mieć na uwadze, że w każdym państwie obwiązują inne przepisy dotyczące wyposażenia pojazdów w okresie zimowym. Wyruszając w trasę musimy dokładnie sprawdzić aktualne wymogi w danym kraju. Musimy wykonać taką czynność nie tylko z powodu uniknięcia mandatu, ale również dla bezpieczeństwa naszego jak i innych na drodze.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.