Zestawienie zarobków w niemieckich landach

Pomimo, iż Wschodnie i Zachodnie Niemcy już od dawna stanowią jeden kraj, praca w Niemczech w poszczególnych landach różni się, chociażby pod względem zarobków.

Zestawienie zarobków w poszczególnych landach w Niemczech

Pomimo, iż Wschodnie i Zachodnie Niemcy już od dawna stanowią jeden kraj, praca w Niemczech w poszczególnych landach różni się, chociażby pod względem zarobków.

zarobki

Gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech?

Pracownicy, którzy chcą podjąć pracę w Niemczech, powinni zorientować się w zestawieniu wynagrodzenia w tym kraju. O wiele mniej zarabiają pracownicy wschodnich krajów związkowych od tych położonych w Zachodniej części Niemiec. Najlepiej wiedzie się osobom, które podjęły pracę w Niemczech w: Hesji, Bawarii i Badeni-Wirtembergii. Na szarym końcu zestawienia znalazł się kraj związkowy Saksonia-Anhalt. W Saksonii, Turyngii czy Meklemburgii-Pomorzu Przednim sytuacja wcale nie ma się lepiej. Fachowiec, który pracuje w zachodniej części Niemiec zarabia średnio 57.500 euro rocznie. Osoba na tym samym stanowisku na Wchodzie dostanie o 15 tys. euro mniej.

Co wpływa na zróżnicowanie zarobków w poszczególnych landach?

O wysokości zarobków w regionie decyduje wiele czynników, m.in. obecność zakładów z dobrze płatnymi stanowiskami, kwalifikacje oraz doświadczenie pracowników. Sam poziom zarobków nie mówi jednak nic o sile nabywczej – ta z kolei zależy od kosztów utrzymania (czynszu, cen żywności itp.), których wysokość jest zróżnicowana regionalnie. Przyczyną niskich wynagrodzeń na wchodzie jest m.in. to, że na ich terenie znajdują się przede wszystkim małe i średnie firmy.

Która ze stolic charakteryzuje się najlepszymi zarobkami?

Jeśli chodzi o wysokość zarobków w stolicach landów to według danych z 2018 roku najwięcej możemy otrzymać w Stuttgarcie. Tam poziom wynagrodzeń wynosi 127,6%. Jest to kwota powyżej średniej krajowej. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazło się Monachium (126,1%), kolejny jest Düsseldorf (118,5%). Miasta położone we wschodniej części Niemiec osiągnęły znacznie gorsze wyniki. Poziom płac w Schwerin wynosi 76,1%, w Erfurcie – 80,4%, Poczdamie – 80,6%, a Magdeburgu – 80,7%.

Płaca minimalna w Niemczech

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej miało na celu zniwelowanie zbyt niskich płac oraz zapobieganie sytuacji kiedy pracownicy są zmuszeni przez zbyt niskie zarobki do pobierania świadczeń socjalnych.
Płaca minimalna w Niemczech obowiązuje od  2015 roku i wynosiła wtedy 8,50 euro za godzinę. Dziś jest już ona znacznie wyższa. Od 2020 roku wynosi 9,35 euro.
Biorąc pod uwagę powyższe dane najlepiej jest rozejrzeć się za pracą w Zachodniej części Niemiec. Firmy w tych okolicach są w stanie trochę więcej nam zaproponować za naszą pracę niż Wschodnie Niemcy.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.