Wypowiedzenie z pracy w Niemczech. Ważne informacje

Na co zwrócić uwagę w sytuacji, kiedy otrzymamy wypowiedzenie i co zrobić jeśli uznamy, że pracodawca postąpił wobec nas nieuczciwie.

Wypowiedzenie z pracy w Niemczech. Kilka przydatnych informacji

Decydując się na pracę w Niemczech musimy się liczyć z tym, że może nas spotkać sytuacja, w której zostajemy zwolnieni z pracy. W tym wpisie postaramy się Państwu wyjaśnić na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji, kiedy takie wypowiedzenie ma ważność. Gdzie ewentualnie moglibyśmy dochodzić swoich praw jeśli uznamy, że pracodawca postąpił wobec nas nieuczciwie.

wypowiedzenie

Terminy wypowiedzeń w Niemczech

W przypadku pracy w Niemczech w umowie, którą podpisujemy powinna być informacja z długością okresu wypowiedzenia. W większości wypadków termin wynosi 4 tygodnie jeśli mamy stałą umowę. Jeśli jesteśmy na okresie próbnym są to 2 tygodnie.

Wypowiedzenie ustne

Jeśli pracujemy w Niemczech i zostaniemy zwolnieni bez potwierdzenia tego na piśmie to w teorii nie ma to mocy prawnej. Możemy się wtedy zgłosić do sądu pracy i starać o obronę naszych praw. Jeśli jednak tego nie zrobimy i upłynie określony termin to takie wypowiedzenie ustne staje się ważne.

Różnica między wypowiedzeniem a rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron

Podstawową różnicą jest to, że w przypadku wypowiedzenia może zostać nam ono wręczone i nie wymaga naszej zgody. Gdy chodzi o rozstanie z firmą na podstawie porozumienia stron to w porozumieniu z pracodawcą zrzekamy się dobrowolnie części przysługujących nam na podstawie umowy praw.

Obowiązki pracodawcy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech

Jeśli pracujemy w Niemczech to w przypadku standardowego 4 tygodniowego wypowiedzenia nasz niemiecki pracodawca ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za ostatni miesiąc pracy. Również powinien wypłacić nam dodatek przysługujący za niewykorzystane dni urlopu, jeśli takie posiadamy.
Poza pieniędzmi należy nam się świadectwo pracy jak i zaświadczenie z firmy o wynagrodzeniu jakie w ciągu danego roku nam wypłacił oraz podatku, który od niego odprowadził.

Co zrobić w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia z pracy

Gdy uważamy, że wypowiedzenie które otrzymaliśmy jest niezgodne z prawem to mamy możliwość zaskarżenia go. Zgłoszenia do sądu pracy można dokonać do 3 tygodni od momentu, w którym otrzymaliśmy wypowiedzenie. Pomoc możemy również uzyskać od związków zawodowych. Oferują one wsparcie w kwestiach prawnych oraz poinformują nas o przysługujących nam zasiłkach.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.