Czy warto zostać kierowcą zawodowym C+E?

Myślałeś kiedyś o prowadzeniu samochodu ciężarowego? Przeczytaj kilka informacji, które mogą pomóc Ci w podjęciu tej decyzji.

Czy warto zostać kierowcą zawodowym C+E?

Zostanie kierowcą ciężarówki jest marzeniem niejednego małego chłopca. Praca za kierownicą wielkiego ciągnika z ogromną naczepą z tyłu wydaje się wielu osobom bardzo interesująca. Zwłaszcza w obecnych czasach gdzie można zobaczyć niezliczoną ilość ogłoszeń typu „praca dla kierowców C+E od zaraz”, oprócz naszego rodzimego rynku dochodzą jeszcze atrakcyjne finansowo ogłoszenia z niemieckich firm transportowych. Wszystko to wydaje się naprawdę bardzo ciekawą perspektywą. Praca czekająca za każdym rogiem, możliwość przemierzenia całego świata w kabinie swojej ciężarówki i zarobki znacznie powyżej średniej krajowej…

Jak zostać kierowcą tira?

Tylko czy rzeczywiście jest tak różowa jak wydaje się wszystkim osobom nie do końca związanym z branżą transportową? Oczywiście ma to swoje lepsze i gorsze strony. Wszystko oczywiście zaczyna się od zrobienia odpowiedniego kursu, który da nam uprawnienia kategorii C+E. Można zacząć od samej kategorii C, ale wyrabiając dodatkowo E, znacząco zwiększamy swoje możliwości i atrakcyjność na rynku pracy. Kursy na pojazdy ciężarowe do najtańszych nie należą. Obecnie jest dużo możliwości uzyskania współfinansowania z urzędów pracy lub funduszy unijnych. Kolejnym etapem do zaliczenia są badania psychologiczne w trakcie których sprawdzane są następujące elementy: ocena sprawności intelektualnej i procesów poznawczych, ocena funkcjonowania w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych, ocena dojrzałości społecznej. Mając zaliczone te elementy możemy wreszcie zabrać się za poszukiwanie pracy.

Czy warto zostać kierowcą zawodowym C+E?

Gdzie szukać pracy

Do wyboru mamy różne opcje: praca w Polsce, praca w Niemczech czy ogólnie za granicą. Jeśli już się zdecydujemy na to gdzie chcemy pracować to zostaje nam wybór pracy jakiej chcemy wykonywać. Konkretnie chodzi o naczepę z którą chcielibyśmy jeździć. Nie mając wcześniejszego doświadczenia w pracy jako kierowca C+E, ciężko przebierać w ofertach. Można się wspomóc firmami, które rekrutują do pracy w transporcie jak np. SaSa Rekrutacja, która oferuje pracę dla kierowców w Niemczech.

Zalety i wady pracy za kierownicą

Mając już naszą wymarzoną pracę, siedząc za kierownicą naszego pojazdu, możemy wreszcie zacząć prawdziwą jazdę. Jedną z wielkich zalet tego typu pracy jest możliwość zwiedzenia miejsc, których normalnie nie moglibyśmy zobaczyć. To wszystko na koszt firmy, która nam za to wszystko płaci. Każdy dzień jest inny od tego, który już minął. Z każdym przejechanym kilometrem doświadczamy emocji i możemy być dumni, że dzięki naszej ciężkiej i często niedocenianej pracy jesteśmy siłą, która napędza handel i przemysł. Można cieszyć się wolnością i byciem niezależnym, nie mamy sztywnych godzin pracy. Oczywiście ciemniejszą stroną tego wszystkiego jest rozłąka z najbliższymi, kiedy przemierzamy kolejne kilometry na autostradzie. Jest to zmorą każdego kierowcy C+E, ale chociaż częściowo możemy im to zrekompensować jakimiś upominkami z różnych stron świata, które odwiedziliśmy w trakcie naszej pracy.

Kierowca zawodowy C+E jak zostać?

Warto czy nie?

Podsumowując praca kierowcy C+E, zresztą tak jak każde inne zajęcie ma swoje ciemne i jasne strony. Mamy dużo możliwości pracy w Polsce, ale często nasi kierowcy decydują się na pracę w Niemczech. Ofert pracy jest dużo, często mówi się o tym że brakuje wykwalifikowanych kierowców C+E, ale to czy ktoś się zdecyduje nim zostać jest jego indywidualną decyzją.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.