Wynagrodzenie brutto i netto w Niemczech. Ważne informacje.

Szukając ofert pracy w Niemczech często widzimy wynagrodzenie podane jako kwota brutto. Tym wpisem wyjaśniamy jak dojść do tego ile wyjdzie nam na rękę.

Wynagrodzenie brutto i netto w Niemczech. Ważne informacje.

brutto-netto

Jeśli mamy w planach wyjazd do pracy w Niemczech musimy wiedzieć bardzo ważną rzecz. W kraju naszych zachodnich sąsiadów wynagrodzenie jest podaje się jako kwota brutto, a nie netto (na rękę). Zgodnie z tym rzeczywista stawka naszego wynagrodzenia będzie różniła się od tego co umawialiśmy z firmą. Powodem jest klasa podatkowa do której przypisze nas niemiecki urząd podatkowy. O klasach i zasadach przydziału pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów (klik).

Różnica w wynagrodzeniu, oprócz klasy podatkowej, jest spowodowana tym, że firma odprowadza za nas składki emerytalne, zdrowotne oraz ubezpieczeniowe. Na jego wysokość ma również wpływ nasz stan cywilny oraz to czy posiadamy dzieci czy nie.

Ważną informacją jest to, że mając pracę w Niemczech możemy starać się o zwrot podatku za przepracowany na niemieckiej umowie okres czasu. Informacje na ten temat można znaleźć na naszym blogu. (klik)

Jak odczytać odcinek z wypłaty jaki otrzymamy z firmy?

Za każdy przepracowany w Niemczech miesiąc powinniśmy otrzymać od naszego pracodawcy odcinek z wypłaty. Jest on bardzo ważny ponieważ na nim znajdują się dokładne informacje na temat naszej płacy i kwestii podatkowych. W pozycji opisującej wynagrodzenie możemy znaleźć dokładnie opisane podatki, które sprawiają, że nasza stawka brutto i netto jest różna.
Na tym dokumencie znajdziemy również rzeczy takie jak nasze dane osobowe (nazwisko i adres zamieszkania), dane firmy w której jesteśmy zatrudnieni, nasz numer identyfikacji podatkowej (Steuer-ID), numer naszego ubezpieczenia społecznego, klasę podatkową do której zostaliśmy przypisani, liczbę dzieci, które mamy na swoim utrzymaniu, premie które zostały nam w danym miesiącu wypłacone, dodatki świąteczne lub urlopowe i w przypadku pracy w nadgodzinach dodatek za te godziny.

Ciekawostką może być to, że jeśli mamy pracę w Niemczech jest jeden sposób zatrudnienia, w którym stawki brutto i netto są takie same. Jest praca na umowie nazywanej MINIJOB. Więcej na jej temat znajduje się w naszym poprzednim wpisie (klik)

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.