Rodzaje umów o pracę obowiązujących w Niemczech.

Myślisz o pracy w Niemczech? A może już się wybierasz do Niemiec? Nie wiesz jakie formy zatrudnienia możesz spotkać u naszych zachodnich sąsiadów? W dzisiejszym poście znajdziesz wszystkie rodzaje umów o prace jakie może zaproponować Tobie Niemiecki pracodawca.

Rodzaje umów o pracę obowiązujących w Niemczech.

umowy

Jeżeli zaczynasz pracę w Niemczech musisz widzieć kilka podstawowych rzeczy na temat legalnego zatrudnienia w tym kraju. W Niemczech wyróżniamy umowy o pracę takie jak:

  • MINIJOB
  • Arbeitsauftrag- umowa zlecenie
  • Arbeitsvertag- umowa o pracę
  • Werkvertag- umowa o dzieło

Umowy takie jak Arbeitsvertag oraz Werkvertag przeznaczone są tylko i wyłącznie dla osób z własną działalnością gospodarczą – Gewerbe  (informacje o tej formie przeczytasz na wcześniejszych wpisach na naszym blogu). Bardzo ciekawą formą zatrudnienia w Niemczech jest umowa MINIJOB, jest to jeden z najpopularniejszych systemów pracy w Niemczech.

Zalety umowy MINIJOB

Jest to praca na tzw. mini etacie. Maksymalne zarobki w tym systemie wynoszą 450€ w skali miesiąca. Zwalnia to pracownika z całkowitego odprowadzania podatków od wynagrodzenia – w Niemczech podatek opłaca się jeżeli zarobki zatrudnionego przekraczają sumę 7500€ w skali roku. Forma zatrudnienia MINIJOB jest całkowicie legalna, a co najciekawsze pracownik może być zatrudniony w kilku firmach jednocześnie przy tej umowie o prace. Istotnym faktem jest jeszcze możliwość zatrudnienia osób bezrobotnych na tej umowie. Nie tracą oni przy tej formie swoich praw do zasiłków.

Wady umowy MINIJOB

Największym minusem MINIJOB jest brak ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca nie opłaca składek na ubezpieczenie danego pracownika. Co za tym idzie jeżeli nie mamy prywatnego ubezpieczenia w Niemczech nie będziemy mogli za darmo skorzystać z porad lekarskich. Nie obowiązuje nas również prawo do urlopu lekarskiego. W umowie MINIJOB nie ma zapisu co do okresu wypowiedzenia. Pracownik może zrezygnować w każdej chwili z pracy bez żadnych konsekwencji. Jednak pracodawca również może zakończyć współpracę z pracownikiem w każdym momencie.  Tą formę zatrudnienia poleca się w szczególności osobom uczącym się jak i tym, którzy chcą polepszyć swoją sytuację finansową.

Podsumowanie

W Niemczech wyróżniamy również nielegalne formy zatrudnienia takie jak: praca na czarno, zatrudnienie osób poniżej 14 roku życia, zawarcie umowy z tymczasową agencją pracy, która nie posiada niezbędnych pozwoleń i certyfikatów. Dlatego zawsze musimy wiedzieć co i z kim podpisujemy. Wszystkie legalne formy zatrudnienia w Niemczech podane są powyżej, w zależności od naszych oczekiwań musimy wybrać dla nas najlepszą. Najbardziej powszechna jest umowa o pracę. Dzięki niej mamy prawo do opieki zdrowotnej, okresu wypowiedzenia czy urlopu. W przyszłości po przepracowaniu wyznaczonego czasu daje możliwość emerytury niemieckiej. W znalezieniu ofert pracy w Niemczech, które dają możliwość zatrudnienia na niemieckich umowach o pracę pomagają takie agencje jak SaSa Rekrutacja. Więc jeżeli szukasz ofert pracy dla kierowców lub ofert pracy w branży budowlanej możesz spokojnie korzystać z ich pomocy.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.