Praca w Niemczech – czy warto wyjechać?

Oferty pracy w Niemczech zalewają portale z ogłoszeniami o pracę. Czy warto skorzystać?

 

Z jednej strony wiąże się to z opuszczeniem ojczyzny i znanych nam miejsc, z drugiej jednak daje wiele nowych możliwości – rozwoju, poznania innej kultury i ludzi, a także pracowania na znacznie lepszych, głównie ze strony finansowej, warunkach. Dlaczego Niemcy?

pytajnik

Jednym z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych są Niemcy. Znacząco wpływa na to bliska odległość oraz lepsze warunki finansowe i socjalne. Praca w Niemczech jest atrakcyjnym wyborem nie tylko dla tych, których przyciąga praca sezonowa za granicą. Duże zapotrzebowanie jest także przy pracach budowlanych oraz na wykwalifikowanych pracowników, np. spawaczy, stolarzy, dekarzy. Nasz wizerunek uległ w ostatnich latach poprawie, a pracodawcy chwalą sobie współpracę z Polakami. Oceniani jesteśmy przede wszystkim jako ludzie pracowici i profesjonalni, niebojący się nowych wyzwań.

Formalności i życie w Niemczech

Jeśli interesuje nas praca w Niemczech, musimy poczynić odpowiednie przygotowania. Dużym atutem naturalnie jest znajomość języka. Nie dość, że ułatwi nam to start i aklimatyzację, to pracodawcy preferują osoby posługujące się niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jednak można znaleźć również wiele ofert pracy bez znajomości języka niemieckiego. Pracodawcy często wychodzą z inicjatywą i zatrudniają dyspozytorów lub brygadzistów potrafiących porozumiewać się w języku polskim.

Warto też zadbać o przetłumaczenie wszystkich dokumentów, które mogą nam się przydać. Są to między innymi, dyplomy z uczelni, zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach, uprawnienia oraz wszelkie dokumenty ubezpieczeniowe.

Zarobki i koszty życia wahają się w zależności od regionu – nieco niższe są na wschodzie Niemiec. Ceny za wynajem pokoju zaczynają się od ok 250€, za mieszkanie zaś zapłacimy od ok 400€. Artykuły spożywcze, chemia i kosmetyki są droższe niż w Polsce, zaoszczędzić możemy jednak kupując w popularnych i tanich marketach takich jak chociażby Aldi. Wynagrodzenie, które możemy otrzymać bezproblemowo wystarczy na utrzymanie się, a nawet pozwoli odłożyć mniejszą lub większą kwotę pieniędzy. Wszystko zależy od naszej oszczędności. Szacuje się, że statystycznie wydajemy na życie w Niemczech ok. 50% pensji. Oczywiście wpływ na to ma również charakter podjętej pracy – zazwyczaj najbardziej oszczędni są pracownicy sezonowi, najmniej zaś ludzie planujący osiedlić się w Niemczech na stałe.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.