O czym pamiętać wyjeżdżając do pracy za granicę

Informacje o których warto pamiętać zanim wyjedzie się za granicę do pracy!

O czym warto pamiętać przed wyjazdem do pracy za granicę

W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków decyduje się na pracę za granicą. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego aż 2,2 miliony Polaków zdecydowało się na emigrację. Z badań wynika, że kierunki obierane przez Polaków to najczęściej Niemcy, Holandia, Anglia oraz Norwegia. Powody wyjazdu Polaków do pracy za granicę są różne do najczęściej występujących należą:

  • Zdobycie kompetencji zawodowych
  • Wyższe zarobki
  • Chęć nauki języka obcego
  • Edukacja
  • Awans

walizki

Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie się na wyjazd za granicę do pracy wiąże się nie tylko z możliwością większych zarobków, ale również z licznymi obowiązkami oraz formalnościami. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie bardzo pomocny w państwa przygotowaniach do wyjazdu i chociaż trochę zmniejszy stres związany z wyjazdem do pracy.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy oraz rzeczy o których trzeba pamiętać decydując się na wyjazd.

Etap pierwszy

Najlepiej zacząć decydując się na pracę za granicą musi być zawsze tzw. „research” miejsca do którego chcemy wyjechać. Zawsze wyszukajmy sobie niezbędne informacje dotyczące miejsca do którego chcemy wyjechać. Jeżeli zdecydujemy się np.: na pracę w Niemczech koniecznym warunkiem jest zapoznanie się z sytuacją na rynku pracy oraz kosztami życia w tym kraju (dzięki temu będziemy mogli oszacować sobie naszą wstępną sytuację w nowym kraju) .

Etap drugi

Jeżeli zdecydujemy się już na kierunek wyjazdu i wiemy w jakiej branży chcielibyśmy podjąć pracę ZAWSZE korzystajmy z pewnych źródeł szukając pracy za granicą, ponieważ w dzisiejszych czasach nie trudno trafić jest na nieuczciwego pracodawcę, dlatego zachęcamy państwa do korzystania z ZAUFANYCH biur doradztwa personalnego, które w sposób profesjonalny dobiorą państwu ofertę pracy i przedstawią uczciwe warunki. Wybierając ten sposób poszukiwania pracy redukujemy sobie stres związany z możliwością współpracy z nieuczciwym pracodawcą, a dajemy sobie szanse na pełną satysfakcji pracę na uczciwych warunkach zatrudnienia.

Etap trzeci

Jeżeli zdecydujemy się już na ofertę zawsze warto dokładnie poznać firmę do której się udajemy oraz miejsce. Warto w internecie wyszukać miejscowość do której się wybieramy, żeby sprawdzić czy są tam np. sklepy spożywcze lub apteki. Dzięki takim informacjom będziemy wiedzieć czy zabezpieczyć się w produkty spożywcze lub leki na te pierwsze tygodnie pracy. Istotą informacją jest też zabezpieczenie finansowe, pamiętajmy że wypłata przychodzi nam na konto dopiero po pierwszym przepracowanym miesiącu, dlatego konieczne jest zaplecze finansowe, które pozwoli nas utrzymać przez pierwszy miesiąc pracy (dla przykładu pracy w Niemczech szacuje się, że tydzień życia kosztuje ok. 50€).

Etap czwarty

paszport

Najistotniejsza kwestia -DOKUMENTY- aby rozpocząć pracę za granicą musimy mieć pewność, że posiadamy WAŻNY dowód osobisty lub paszport (pamiętajmy, że dokumenty nie mogą być również zniszczone lub złamane).
W przypadku zawodowych kierowców C+E : prawo jazdy z kodem 95 oraz kartę kierowcy lub innych certyfikatów. Zachęcamy przed wyjazdem zrobić kopię dokumentów oraz zapisanie sobie adresu najbliższego konsulatu RP lub ambasady, które w razie problemów będą mogły nam pomóc. Zachęcamy również w celach bezpieczeństwa do pozostawienia najbliższej rodzinie jednej z kopii naszych dokumentów oraz dane teleadresowe firmy do której się wybieramy.

Etap piąty

Ubezpieczenie – chociaż zaufani pracodawcy nawiązując z nami współpracę proponują nam umowę wraz z ubezpieczeniem warto jednak ubezpieczyć się dodatkowo. W razie wyjazdu do pracy za granicą zachęcamy do założenia Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych. Karta ta potwierdza ubezpieczenie NFZ i jest akceptowana na całym terenie Unii Europejskiej. Dzięki czemu w razie choroby za granicą NFZ pokryje całkowicie koszty naszego leczenia.

Etap szósty

Zakwaterowanie – jeżeli nie jest zapewnione przez pracodawcę, należy wcześniej wyszukać odpowiedniego lokum. Nie radzimy odkładać tego na ostatnią chwilę. Najlepiej w takiej sytuacji wyszukać lokalu za pomocą Internetu. Można też skontaktować się z osobą pracującą już w firmie, która może posiadać namiary na jakieś wolne sprawdzone mieszkania. Przy tym punkcie po raz kolejny polecamy współpracę z zaufanymi biurami doradztwa personalnego. One dobiorą nam oferty z zapewnionym zakwaterowaniem, co znacznie ułatwi nam wyjazd.

Etap siódmy

Przed rozpoczęciem pracy za granicą należy również pamiętać o założeniu konta walutowego. Dzięki temu bank nie będzie nam pobierał pieniędzy za przewalutowanie jeżeli pracodawca będzie nam przelewał wynagrodzenie na konto. Jeżeli decydujemy się na pracę za granicą w Niemczech w dzisiejszych czasach nie jest już konieczne kupno nowej karty SIM danego kraju, ponieważ większość operatorów zniosło roaming, dlatego jeżeli na miejscu mamy zamiar kontaktować się tylko z bliskimi, zakup karty jest niepotrzebny.

Etap ósmy

Jeżeli wyjeżdżamy do pracy fizycznej warto pamiętać o ciuchach roboczych. Niezbędne jest też zapoznanie się z klimatem danego miejsca, dzięki czemu będziemy wiedzieć jakie ciuchy ze sobą zabrać. Zachęcamy do zabrania ze sobą również ręczników, pościeli oraz rzeczy do codziennej higieny. Także leków, artykułów spożywczych oraz kuchennych takich jak np. sztućce, kubek. Dobrze również do zabrać ze sobą słownik obcojęzyczny, który może być przydatny nawet w przypadku znajomości języka.

Dzisiejszym wpisem chcieliśmy przedstawić listę rzeczy, które trzeba załatwić oraz zabrać przed wyjazdem do pracy za granicę, mamy nadzieję, że będzie to dla państwa pomocne i chociaż trochę zredukuje stres związany z wyjazdem. W razie jakichkolwiek wątpliwości oczywiście służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.