Własna działalność w Niemczech? Poradnik jak założyć Gewerbe

Myślisz nad rozpoczęciem własnej działalności na terenie Niemiec? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże trochę tą sprawę rozjaśnić.

Własna działalność w Niemczech? Krótki poradnik na temat zakładania Gewerbe

gewerbe

Od czego zacząć?

Otwarcie własnej działalności w Niemczech nazywanej „Gewerbe” jest łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać. Należy udać się do urzędu – „Gewerbeamt” lub gdy mieszkamy w mniejszej miejscowości do Urzędu Miasta i tam zgłosić chęć założenia „Gewerbe”. Możemy oferować wtedy innym pracę w Niemczech. Nasza działalność może być związana z pracą dla kierowców C+E lub możemy mieć oferty pracy w innych branżach.

Będziemy ze sobą potrzebować kilku dokumentów:

– dowód osobisty
– wniosek „Gewerbeanmeldung”
– kopia zameldowania

Musimy pamiętać również, że związane jest to z kosztem w wysokości 20€. Możemy to zapłacić od razu na miejscu lub zrobić przelew do 30 dni od złożenia wniosków. By nasza działalność mogła rozpocząć działanie, zgodę wyrazić musi „Finanzamt”. To właśnie w niemieckim urzędzie skarbowym nadawany jest numer podatkowy, niezbędny do dalszego działania.

Możemy również zarejestrować Gewerbe bez posiadania niemieckiego adresu zameldowania, ale korzystniejsze jest jego posiadanie ze względu na możliwości starania się o zwolnienia podatkowe.

W Niemczech nie mamy obowiązku opłacania obowiązkowych składek w stylu polskiego „ZUS”. Wszyscy zameldowani w Niemczech mają obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Mając Gewerbe wynosi ona ok. 16% dochodu, ale nie może być to mniej niż 250€, każda niemiecka kasa chorych indywidualnie oblicz składki. Mając własną działalność mamy możliwość wybrania prywatnej „Krankenkasse” gdzie są co prawda wyższe składki, ale jednak niezależne od wysokości dochodu.

Co z emeryturą?

Nie mamy obowiązku odprowadzania składek emerytalnych. Musimy jednak pamiętać, że jeśli nie zabezpieczymy się finansowo to w przyszłości nic od państwa nie będzie się nam należało. Więc odprowadzanie tego typu składek nie jest takim złym pomysłem. Ich wysokość zależy wyłącznie od nas, ale dobrze skonsultować się w tej sprawie z doradcą podatkowym, który może zaproponować nam jakieś ciekawe opcje.

Czy musimy się ubezpieczyć?

Mając własną działalność nie mamy żadnej ochrony w razie nieszczęśliwych wypadków. Dlatego warto pamiętać o wykupieniu dodatkowego pakietu, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości. Wybór takich ubezpieczeń jest spory i zaczyna się od ok. 30€ miesięcznie.

Podatki od prowadzenia działalności

Prowadząc działalność w Niemczech mamy obowiązek raz w roku rozliczenia podatku dochodowego.
W przypadku podatku VAT jeśli jesteśmy małym przedsiębiorcą (dochód w roku nie przekracza 17500€) jesteśmy z niego zwolnieni i nie musimy tego uwzględniać w wystawianych rachunkach, wystarczy przedstawić odpowiedni formularz pokazujący nasze dochody. Całą resztę przedsiębiorców obowiązuje stawka VAT 19%.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.