Pierwsze kroki jako kierowca C+E w Niemczech?

Jak wyrobić kwalifikacje i jaki jest koszt niezbędnych dokumentów kierowcy zawodowego? Czy warto rozpocząć karierę zawodową za granicą? W dzisiejszym artykule postaramy się to Państwu wyjaśnić.

Pierwsze kroki kierowcy C+E. Czy warto rozpocząć pracę w Niemczech?

Decydując się na pracę kierowcy C+E często zadajemy sobie pytania, jak wyrobić kwalifikacje? Jaki jest koszt wyrobienia niezbędnych dokumentów? Czy warto rozpocząć karierę zawodową za granicą? Jak rozpocząć szukanie pracy w Niemczech? W dzisiejszym artykule postaramy się Państwu przedstawić jak dla wyjazdu do pracy u naszych zachodnich sąsiadów.

prawko

Koszty uprawnień niezbędne do uzyskania uprawnień C+E

Decydując się na pracę kierowcy zawodowego musimy wziąć pod uwagę, że koszty uprawień są dość wysokie. Kolejno: kurs prawa jazdy kat.C – ok 2000-2500zł; kurs kategorii kat.C+E – ok. 2000-2600zł, do tego musimy doliczyć również badania lekarskie, których koszt wynosi ok 200 zł, badania psychologiczne ok. 150zł oraz opłatę za kwalifikację wstępną ok. 1900-5000zł, wyrobienie prawa jazdy koszt ok. 100zł oraz karty kierowcy ok. 170zł. Sumując koszt całych uprawnień wynosi 10000-15000 zł.

Jakie uprawnienia są niezbędne do pracy w Niemczech.

Aby kierowca C+E mógł rozpocząć pracę w Niemczech nie potrzebuje robić niemieckich uprawnień. Dotyczy to wszystkich obywateli UE. Dlatego musimy pamiętać o tym, że poszukując pierwszej pracy za granicą nie musimy wyrabiać nowych dokumentów.

Czy wyrobić ADR?

Są trzy rodzaje ADR ( towary niebezpieczne w cysternach, towarów niebezpiecznych klasy 1 oraz towarów niebezpiecznych klas 7). Koszt kursu waha się między 500-1000 zł. Patrząc na perspektywy zarobkowe kierowców z ADR warto wyrobić takie uprawnienia. Kursy na ADR zazwyczaj odbywają się weekendowo. Musimy pamiętać, że taki kurs niektóre firmy transportowe oferują 100% dofinansowania. Jak znaleźć taką firmę? W takich przypadkach najlepiej zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy takich jak SaSa Rekrutacja, gdzie rekruter będzie mógł zaproponować nam pracodawców, którzy stawiają na samorozwój kierowców C+E.

Pierwsza praca , gdzie i jak szukać?

Poszukiwanie pierwszej pracy zawsze jest ciężkie. Jeżeli chodzi o kierowców jest to jednak trudniejsze ponieważ większość firm transportowych poszukuje już doświadczonych kierowców zawodowych. Nie ma co jednak tracić nadziei, niektóre firmy oferują pracę dla niedoświadczonych kierowców z możliwością rozwoju zawodowego w ich firmie. Gdzie szukać takich ofert? Oczywiście na różnych portalach ogłoszeniowych, po znajomości jak i w agencjach pośrednictwa, gdzie będziemy mogli liczyć na stałe wsparcie opiekuna.

Czy warto rozpocząć karierę w Niemczech?

Niemieckie firmy również mają zapotrzebowanie na niedoświadczonych kierowców. Pamiętajmy, że w niemieckiej firmie możemy liczyć na rozwój zawodowy przy trasach międzynarodowych. Najbezpieczniej jednak pierwszej pracy w Niemczech najlepiej szukać poprzez agencje pośrednictwa pracy, które znają realia w danych firmach i będą mogli zaproponować coś zaufanego. Co zyskujemy dzięki pierwszej pracy w Niemczech?

– Wyższe zarobki w zależności od systemu dla kierowcy bez doświadczenia 1800-2500€

– Pakiet niemieckich ubezpieczeń zdrowotnych oraz socjalnych

– Możliwość skorzystania po pewnym okresie przepracowania z niemieckiej emerytury

– Wyjazd do Niemiec nie musi wiązać się z długą i daleką rozłąką z rodziną, ponieważ oprócz dłuższych systemów w Niemczech możemy wybrać takie modele pracy jak 2/1 2/2 3/1 lub na stałe, gdzie możemy zamieszkać razem ze swoją rodziną. Dużo firm niemieckich jest bardzo pomocnych przy poszukiwaniu mieszkania jak i wsparciu przy formalnościach.

Podsumowanie

Jak widzimy początki kierowcy zawodowego C+E nie są łatwe, ale mogą być jeżeli zaufamy sprawdzonym metodom. Jeżeli szukają Państwo pierwszej pracy w Niemczech zachęcamy do kontaktu z nami –  SASA Rekrutacja. Współpracujemy ze sprawdzonymi niemieckimi firmami transportowymi, które chętnie zaproponują niemiecką umowę kierowcom bez doświadczenia. Pamiętajcie, że dzięki nam zyskacie niemieckie warunki zatrudnienia, opiekę rekrutera oraz pomoc przy niezbędnych formalnościach.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.