Niemieckie prawo pracy. Kilka przydatnych informacji

W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić Wam naszym drogim czytelnikom kilka przydatnych informacji odnośnie niemieckiego prawa pracy.

Niemieckie prawo pracy. Kilka przydatnych informacji

niemce

Szukając ofert pracy w Niemczech i decydując się na wyjazd do kraju naszych zachodnich sąsiadów dobrze się z nimi zapoznać. Niezależnie od tego czy interesuje nas praca jako kierowca C+E czy może oferty pracy w branży budowlanej.

Etat w Niemczech

– pełny etat w Niemczech wynosi 40 godzin tygodniowo;

– maksymalny tygodniowy czas pracy określony ustawami wynosi 48 tygodniowo;

Urlop wypoczynkowy

Jeśli mamy pracę w Niemczech na umowie na pełny etat, przysługuje nam przynajmniej 24 dni robocze płatnego urlopu w ciągu roku. Ogólnie długość płatnego wypoczynku jest zależna od zbiorowego układu pracy.

Zwolnienie chorobowe

Jeśli zachorujemy i jesteśmy niezdolni do pracy w Niemczech to musimy jak najszybciej powiadomić naszego pracodawcę. Dostarczyć zwolnienie lekarskie możemy najpóźniej do czwartego dnia naszej nieobecności. Musimy być jednak świadomi, że mając pracę w Niemczech nasz szef może zażądać okazania zwolnienia lekarskiego w trakcie pierwszego dnia naszej absencji.
W niemieckim prawie nie mamy obowiązku ujawniania rodzaju naszej choroby. Informacje te podlegają tajemnicy lekarskiej. Są jednak wyjątki od tej zasady. Jeśli mamy groźną zakaźną chorobę, wtedy nasz przełożony może zostać poinformowany o rodzaju naszej przypadłości.

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim

Według niemieckich przepisów firma, w której jesteśmy zatrudnieni ma obowiązek wypłacania nam pełnego miesięcznego średniego wynagrodzenia w trakcie początkowych sześciu tygodni naszej choroby. Po minięciu tych sześciu tygodni powinniśmy skontaktować się z naszą ubezpieczalnią, żeby dostać od nich zasiłek chorobowy. Kwota naszego zasiłku jest zależna od tego gdzie jesteśmy ubezpieczeni. Czy w państwowej kasie chorych czy jednak prywatnie.
Ważną informacją, o której nie możemy zapominać jeśli mamy pracę w Niemczech, jest możliwość zwolnienia z pracy w trakcie zwolnienia chorobowego. Prawo w kraju naszych zachodnich sąsiadów na to pozwala.

Jeśli pracujemy w Niemczech w zakładzie zatrudniającym więcej niż 10 osób, wtedy jesteśmy chronieni przez ustawę o ochronie przed wypowiedzeniem. Jest ona zabezpieczeniem przed zwolnieniem nieuzasadnionym społecznie, np. kobiet, które przebywają na urlopie macierzyńskim lub kobiet w ciąży.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.