Jak napisać CV? Jak zachować się na rozmowie o pracę?

Nie wiesz jak się przygotować do rozmowy o pracę albo jak napisać CV? Oto kilka praktycznych porad, z którymi warto się zapoznać.

Aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji warto pamiętać co powinno zawierać CV:

CiVi

1. Dane osobowe, czyli: imię, nazwisko oraz adres zamieszkania wraz z numerem telefonu

Praktyczne jest też umieszczenie daty urodzenia i stanu cywilnego, m.in. w celu ustalenia klasy podatkowej pracownika. Ponadto pamiętaj, że zamieszczając więcej opcji kontaktu, ułatwiasz pracodawcy skontaktowanie się z Tobą. Dodatkowo zamieszczając adres mail warto zadbać by miał formę imię.nazwisko@…., wygląda to estetyczniej niż pseudonim czy liczby. Warto również pamiętać, że dla pracodawcy istotny jest adres faktycznego przebywania a nie ten meldunkowy.

2. Informacje o ukończonej szkole i zdobytym wykształceniu lub zawodzie.

Jeśli kandydat skończył dodatkowe kursy lub szkolenia jest to dobre miejsce na ich wpisanie.

3. Opis doświadczenia zawodowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest podanie zdobytego doświadczenia w sposób szczegółowy oraz konkretny (np. od myślnika/kropki). Co więc powinien napisać kandydat?

  • miesiąc i rok/lata pracy,

  • nazwa stanowiska,

  • opis stanowiska – wykonywane czynności, zakres obowiązków, praca
    z narzędziami itp.,

  • nazwa firmy, miasto, kraj.

Tak przygotowany opis eksponuje całe doświadczenie pracownika, a także przyspiesza proces rekrutacji. Zdarzają się kandydaci, którzy wcześniej nie pracowali i nie mają bogatego CV. W takiej sytuacji mogą wpisać odbyte praktyki zawodowe lub staże, dla nich również znajdą się oferty. Jeśli natomiast posiadamy wyjątkowo bogate doświadczenie zawodowe, lepiej wybrać tylko to, które jest powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujemy.

4. Kwalifikacje i uprawnienia

Poziom znajomości języka obcego, aktualne certyfikaty i uprawnienia oraz czy posiada prawo jazdy.

Dodatkowe informacje, które można zamieścić w CV

1. Dołączenie swojego zdjęcia.

Mowa tu o zdjęciu dyplomowym/paszportowym, nie o zdjęciu z wakacji.

2. Zainteresowania

Często w CV wpisuje się „ lubię czytać książki” lub „ lubię oglądać dobre filmy”. Tego typu wpisy lepiej pominąć, nie wnoszą nic do życiorysu ani nie mówią nic konkretnego o kandydacie. Warto natomiast napisać jeśli Twoje zainteresowania są nietypowe, bądź bardzo konkretne, da to znak pracodawcy, że potrafisz zarządzać swoim czasem tak by mieć chwilę na rozwijanie swoich pasji oraz poszerzanie horyzontów. Stanowczo nie należy wymyślać zainteresowań, aby uatrakcyjnić CV – pamiętaj, że możesz trafić na rekrutera, który się interesuje daną rzeczą i może dojść do kompromitacji.

3. Klauzula o ochronie danych osobowych

Nie zapominajmy też o klauzuli o ochronie danych osobowych, która ma następujące brzmienie: “Zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji i selekcji.”
Koniecznie umieść ją na dole strony swojego CV.

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?
7 prostych zasad jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

kandydat

1. Wygląd zewnętrzny

Strój dobieramy w zależności od branży i stanowiska, o które się staramy. Najważniejsze jest by był czysty i schludny, niewyzywający. Nawet jeśli firma pozwala swoim pracownikom na tzw. „luźny strój” pierwsza rozmowa powinna odbyć się nieco bardziej formalnie w eleganckim ubraniu.

2. Punktualność

Jeśli rozmowa ma odbyć się w znacznej odległości od naszego domu musimy wkalkulować możliwość stania w korku lub inne nieprzewidziane wydarzenia. Zawsze gdy wiemy,że możemy się spóźnić należy o tym powiadomić przyszłego pracodawcę telefonem.

3. Wiedza o firmie, do której aplikujemy

Należy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, produktach, usługach, klientach a nawet konkurencji. Da nam to przewagę nad innymi kandydatami oraz możliwość partnerskiej rozmowy z rekruterem. Jeśli to możliwe powinniśmy też dowiedzieć się jaka kultura organizacyjna obowiązuje w firmie. Da nam to szanse dopasowania stroju oraz zachowania, tak by lepiej się do tej kultury dopasować.

4. Przygotowanie „techniczne”

Warto mieć ze sobą teczkę, w której mamy dodatkową kopię naszego życiorysu zawodowego, dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz kartkę, na której będziemy mogli zrobić notatki, jeśli to konieczne. Nie zapominajmy też o długopisie.

5. Odrobina entuzjazmu

Energia, entuzjazm i pewność siebie to ogromne atuty w trakcie pierwszego spotkania. Najlepiej je okazać mocnym uściskiem dłoni, pewnym głosem oraz wyprostowaną postawą.

6. Uważne słuchanie i konkretne odpowiedzialnością

Bardzo istotnym elementem rozmowy kwalifikacyjnej jest uważne słuchanie naszego rekrutera i odpowiadanie w konkretny sposób na jego pytania – im konkretniej tym lepiej. To kreuje nas na rzeczową i zdecydowaną osobę. Dobrze jest mieć przygotowanych kilka przykładów dotyczących pytań o nasze umiejętności.

7. Miłe zakończenie

Na koniec rozmowy warto grzecznie zapytać kiedy możemy się spodziewać odpowiedzi, powinniśmy też poprosić o numer telefonu i poinformować, że bardzo nam zależy na pracy i w związku z tym w wyznaczonym terminie pozwolimy sobie zatelefonować.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.