Meldunek w Niemczech – nie taki straszny jak się wydaje

Czy warto starać się o zameldowanie w Niemczech? Kogo ono obowiązuje i jak to zrobić?

Meldunek w Niemczech – nie taki straszny jak się wydaje

Niemcy jak nam dobrze wiadomo są narodem bardzo przestrzegającym różnego rodzaju przepisy. Po wyjeździe w celu pracy w Niemczech możemy się łatwo o tym przekonać. Jedną z pierwszych okazji jest załatwienie meldunku. Jeśli komuś zdarzyło się spóźnić z załatwieniem meldunku to może otrzymać informację z niemieckiego urzędu przypominającą o załatwieniu tego dokumentu.

Niestety nie każdy po przyjeździe do pracy w Niemczech załatwia sprawę meldunku. Anmeldebestätigung – jak nazywa się niemiecki meldunek nie jest jedynie wymysłem mającym utrudnić nam życie. Jest to dokument, który może nam naprawdę ułatwić życie i pracę w Niemczech. Dzięki niemu możemy załatwić wiele spraw, z którymi mamy do czynienia na co dzień takimi jak założenie konta w banku czy rejestracja w niemieckim urzędzie pracy. Jeśli ktoś znalazł ofertę pracy w Niemczech i myśli o osiedleniu na stałe w tym kraju to meldunek jest sprawą niezbędną do normalnego funkcjonowania.

Dla kogo meldunek?

Kogo obowiązuje obowiązek meldunkowy? Jeśli jesteśmy w kraju naszych zachodnich sąsiadów do dwóch miesięcy czyli przyjechaliśmy w celach turystycznych lub do pracy sezonowej nie musimy się przejmować meldunkiem. Jeśli jednak przebywamy w tym kraju dłużej niż wspomniane wcześniej dwa miesiące to przestajemy być uznawani za pracowników tymczasowych lub turystów i musimy zgłosić się do urzędu i zameldować się w miejscu zamieszkania.

Często jest tak, że naszym pierwszym miejscem zamieszkania po przyjeździe do pracy w Niemczech jest hotel czy po prostu kanapa u znajomych, którzy pozwolili się u nich początkowo zatrzymać. Dopiero później zaczynamy się rozglądać za własnym lokum. Zameldowanie się w takim przypadku jest oczywiście możliwe, ale w rzeczywistości jest to bardzo trudne. Potrzebowalibyśmy wtedy zgody właścicieli oraz ich osobistej wizyty w urzędzie. Często zdarzały się również przypadki, że osoba tak zameldowana podpisywała niekorzystne dla właścicieli mieszkania umowy stwarzając problemy właścicielom mieszkań.

Chociaż początkowo możemy napotkać trochę trudności, to nie warto się załamywać. Bo gra jest warta zachodu i może nam dużo ułatwić w stawianiu pierwszych kroków na niemieckim rynku pracy.

Gdzie możemy się zameldować?

Jeśli chcemy rozpocząć procedurę meldunkową to musimy zgłosić się do urzędu miasta w którym chcemy zamieszkać i pobrać wniosek. Jego nazwa może się różnić zależnie od miejscowości czy landu w którym jesteśmy. Najlepiej dopytać się w okienku informacyjnym pytając o Anmeldung. Wniosek możemy też często znaleźć na stronie internetowej urzędu. Składając go musimy obowiązkowo mieć ze sobą umowę wynajmu lub kupna mieszkania, dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dokumenty osób, które mają mieszkać z nami. Wnioski są w całości w języku niemieckim i mają różne komórki w zależności od landu w którym chcemy mieszkać. Jeśli mamy możliwość, żeby formularz ten wypełnić z kimś kto zna dobrze język niemiecki to na pewno pomoże nam w uniknięciu późniejszych komplikacji.

Korzystając z oferty pracy w Niemczech, wyjeżdżając i meldując się w kraju naszego zachodniego sąsiada ułatwiamy sobie funkcjonowanie na miejscu. Otrzymujemy prawa mieszkańca, ale też przyjmujemy na siebie kilka obowiązków. W razie jakichś problemów z prawem policja nie będzie miał problemu, żeby nas znaleźć. W przypadku zaległości z płatnościami za ubezpieczenie lub inne usługi natychmiast dostaniemy ponaglenie. Brak płatności w terminie może w dłuższej perspektywie sprawiać nam problem gdy będziemy chcieli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Jeśli będziemy kończyć nasz pobyt w Niemczech i wyjeżdżać z tego kraju musimy pamiętać o tym, żeby się wymeldować. Oszczędzimy sobie kłopotów z ewentualnymi zaległościami za czynsz lub ubezpieczenie.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.