Kontrola drogowa w Niemczech. Czego możemy się spodziewać?

Kontrole drogowe, niezależnie od tego w jakim są kraju, mają związek raczej z odczuwaniem negatywnych emocji. Czego możemy się spodziewać w Polsce raczej każdy z nas wie. Jak to jest w kraju naszych zachodnich sąsiadów? Postaramy się to wyjaśnić w tym wpisie.

Kontrola drogowa w Niemczech. Na co może sobie pozwolić policjant, a czego mu nie wolno?

Kontrole drogowe, niezależnie od tego w jakim są kraju, mają związek raczej z odczuwaniem negatywnych emocji. Nie ma znaczenia czy prowadzimy samochód osobowy czy jesteśmy kierowcą C+E i prowadzimy samochód ciężarowy. Czego możemy się spodziewać w Polsce raczej każdy z nas wie. Jak to jest w kraju naszych zachodnich sąsiadów? Postaramy się to wyjaśnić w tym wpisie. Opiszemy to jakie prawa ma kierowca oraz na ile może sobie pozwolić policjant.

polizei

Gdy zostajemy zatrzymani do kontroli zazwyczaj odczuwamy niepewność czy wszystko się dobrze potoczy. Nie ma znaczenia czy jest to rutynowa kontrola drogowa czy jednak kontrola ma związek z jakimś naszym świadomym lub nieświadomym wykroczeniem. Najważniejszą rzeczą w takim przypadku jest to, żebyśmy nie zapominali o tym, że kontrolującego nas policjanta obowiązują szczegółowe przepisy, których musi się trzymać.

Sprawdzenie tożsamości

Po tym jak zostaniemy zatrzymani, kontrolujący nas policjant musi przedstawić swoją tożsamość i potwierdzić, że pracuje w niemieckiej policji. Kierowca oczywiście też musi pokazać swoje dokumenty i się przedstawić. Należy również podać dane osobowe, najlepiej zgodne z tymi zapisanymi w dowodzie osobistym. Musimy mieć przy sobie również prawo jazdy oraz dokumenty pojazdu, którym się poruszamy.

Przeszukanie samochodu

W trakcie kontroli policjant nie ma prawa do przeszukania kierowcy, pojazdu lub podróżujących z nami osób bez podania konkretnej przyczyny lub nakazu sądowego. Jeśli już dojdzie do tej czynności możemy zażądać spisania protokołu przeszukania.

Kontrola trzeźwości

Do 2017 roku niemieccy policjanci nie mogli przeprowadzać kontroli trzeźwości bez podania przyczyny. Obecnie kontrolujący nas funkcjonariusz policji może skontrolować naszą trzeźwość nawet w przypadku gdy nie wyrazimy na to zgody.

Pytania i odpowiedzi

Podstawowym pytaniem w trakcie kontroli drogowej jest to czy znamy powód naszego zatrzymania. Lepiej się do niczego nie przyznawać, bo tak jak to nie raz słyszeliśmy w filmach „wszystko co powiemy, może zostać wykorzystane przeciwko nam”. Dlatego lepiej się nie wyrywać i podejść do całej sprawy na spokojnie.

Drodzy czytelnicy, jeśli jeszcze nie macie pracy w Niemczech, a chcielibyście wyjechać, takie biura jak SaSa Rekrutacja mogą wam pomóc.

Szerokości kierowcy i jak najmniej takich sytuacji!

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.