Jak zrobić prawo jazdy w Niemczech

Zastawialiście się jak może wyglądać kurs na prawo jazdy w Niemczech? W tym wpisie postaramy się przybliżyć w jaki sposób możemy rozpocząć kurs a następnie zdać egzamin w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Jak zrobić prawo jazdy w Niemczech

prawo jazdy Niemcy

Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec i chcesz zostać tam na dłużej? Bardzo przydatną rzeczą jest prawo jazdy. Bywa ono dużym ułatwieniem w poszukiwaniu ofert pracy w Niemczech. Nieważne czy chcesz zostać zawodowym kierowcą C+E czy pracować w innych branżach, jest to dokument, który naprawdę warto mieć. Trzeba zacząć od zapisania się na kurs prawa jazdy. Ceny zrobienia go są różne, ale średnio wahają się w przedziale 900-1200€ razem z egzaminem. Oprócz tego musimy liczyć się jeszcze z kosztem kilku innych rzeczy: wyprodukowanie dokumentu, badania lekarskie, zdjęcie do prawa jazdy oraz ewentualnie dodatkowe lekcje z jazdy po mieście.

Najpierw nauka

Każda osoba musi przejeździć minimum 12 godzin – 1 w mieście, 4 po autostradzie, 3 w nocy, 4 poza miastem. Gdy wypełnimy ten warunek zostaje się dopuszczonym do egzaminu końcowego. Oczywiście zanim zaczniemy jeździć, musimy zdać część teoretyczną. Zazwyczaj zajmuje ona 14 godzin i dotyczy zagadnień związanych z zasadami ruchu czy znakami drogowymi. Jest to część, której nie można pominąć i dopiero pomyślne zaliczenie testu końcowego z teorii da nam możliwość spróbowania sił za kierownicą samochodu. Musimy pamiętać, że szkoła wymaga 100% frekwencji na zajęciach teoretycznych, a jeśli z jakiegoś powodu się na nich nie pojawimy to musimy ją odrobić.

Ciekawostką w porównaniu do polskich kursów jest to, że w Niemczech nie korzystają z placu manewrowego. Wszystkiego uczymy się na bieżąco jeżdżąc po mieście z normalnymi uczestnikami ruchu drogowego. Po wspomnianych wcześniej 12 godzinach jazdy, nasz instruktor decyduje czy jesteśmy gotowi do egzaminu państwowego. Jeśli nie, zostajemy skierowani na dodatkowe lekcje (oczywiście musimy sami je opłacić).

Później egzamin

Egzamin państwowy na prawo jazdy odbywa się w szkole jazdy, w której mieliśmy szkolenie. Jest on podobnie jak w naszym kraju podzielony na część praktyczną i teoretyczną.
Teoria obejmuje 30 pytań zamkniętych. Poprawna może być jedna odpowiedź lub wszystkie cztery jakie mamy pod pytaniem. Jeśli zaznaczymy błędnie lub zostawimy pytanie bez odpowiedzi naliczają nam punkty karne. W tej części egzaminu możemy mieć tylko trzy błędy. Na rozwiązanie jej mamy 30 minut. Po zdaniu otrzymujemy zaświadczenie, które jest niezbędne do zapisania się na drugą część egzaminu.

Praktyczna część trwa 45 minut. Zdajemy ją na tym samym samochodzie, którym odbywaliśmy kurs przygotowujący. Obok nas siedzi instruktor z którym wcześniej jeździliśmy, a egzaminator zajmuje miejsce z tyłu. Z tylnego siedzenia otrzymujemy informacje gdzie mamy jechać, a nasze zachowanie na drodze jest bacznie obserwowane. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie popełniliśmy żadnych błędów, w momencie zakończenia egzaminu otrzymujemy do ręki świeżutkie prawo jazdy.
Dokument ten zwiększa nasze szanse jeśli chodzi o pracę w Niemczech. Sporo ofert pracy ma w wymaganiach posiadanie tego właśnie uprawnienia. Patrząc pod względem zarobków również możemy liczyć na lepsze stawki. Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców C+E w Niemczech, a zarobki w tym zawodzie do najmniejszych nie należą. W znalezieniu pracy w Niemczech w tym zawodzie pomóc mogą firmy takie jak SASA Rekrutacja, które oferują doradztwo w sprawach zawodowych.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.