Jak wynająć mieszkanie w Niemczech?

W dzisiejszym poście damy Ci parę wskazówek jak oraz gdzie szukać odpowiedniego mieszkania na wynajem u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak wynająć mieszkanie w Niemczech? Gdzie go szukać?

niemcy

Planujesz pracę w Niemczech? Chcesz zostać tam na stałe? Planujesz wynająć tam mieszkanie? W tym wpisie damy Ci parę wskazówek jak oraz gdzie szukać odpowiedniego mieszkania na wynajem u naszych zachodnich sąsiadów.

Sprawy formalne niezbędne do wynajmu mieszkania.

Pierwszą najbardziej istotną kwestią podczas wynajmowania mieszkania w Niemczech jest spełnienie warunków formalnych, są one bardziej zaostrzone niż w Polsce. Najważniejszą rzeczą, jeżeli chcemy zostać najemcą, jest okazanie wynajmującemu: swoich zarobków z ostatnich 3 miesięcy, dowody osobiste wszystkich osób pełnoletnich, które będą zamieszkiwać lokal, zaświadczenie, które informuje o braku zaległości w płatnościach z obecnego miejsca zamieszkania oraz zaświadczenie meldunku na terenie Niemiec. Jeżeli myślimy o wynajmie lokalu w spółdzielni musimy być świadomi, że nasze zarobki w tym przypadku muszą przekraczać trzykrotność wysokości czynszu, a metraż lokalu musi być dostosowany do ilości osób w nim zamieszkujących.

Finanse

Najbardziej interesująca kwestia dla samych zainteresowanych, którzy planują pracę w Niemczech oraz pozostanie tam na stałe. Musimy pamiętać, że podczas wynajmu musimy liczyć się z kosztami samego czynszu jak i wpłacanej na samym początku kaucji. Zazwyczaj jest to wartość jednego czynszu, natomiast w niektórych przypadkach może też się zdarzyć to trzykrotna kwota). Należy pamiętać również o tym, że ceny mieszkań w Landach są różne. Jeżeli myślimy o pracy w Niemczech oraz przeprowadzce musimy zdawać sobie sprawę, że czynsz za mieszkanie w Hamburgu czy Monachium jest znacznie wyższy niż np. w Berlinie.

Rodzaje mieszkań w Niemczech

Jeżeli już zaczęliśmy pracę w Niemczech i zabieramy się za poszukiwanie odpowiedniego lokum dla siebie możemy spotkać się z różnymi rodzajami mieszkań. W ofertach możemy przeczytać o takich rodzajach jak:

  • Maisonette-Wohnung – mieszkanie z więcej niż jednym piętrem
  • Einliegerwohnung – obiekt mieszkalny dobudowany do domów jednorodzinnych
  • Souterrainwohnung – lokal pod powierzchnią ziemi; często przerobione z piwnicy
  • Penthouse-Wohnung – mieszkanie na najwyższym piętrze budynku, zawiera bardzo często taras
  • Altbauwohnung – mieszkanie w starym budownictwie, kamienice
  • Loftwohnung – kwatera z dużą powierzchnią; często przerobiona z np. magazynów
  • Appartement – lokal zawierający najczęściej jeden pokój

Gdzie szukać mieszkań na wynajem?

Przeszukiwanie ofert wynajmu nie różni się zbytnio od przeszukiwania ofert pracy w Niemczech. Wystarczy śledzić kilka portali internetowych (np. Immowelt). Rynek nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo rozwinięty więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i na swoją kieszeń.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.