Jak tanio i szybko wysłać pieniądze do Polski?

Właśnie otrzymałeś pierwszą wypłatę za pracę w Niemczech i nie wiesz, jak możesz przesłać rodzinie do Polski pieniądze? Poniżej podpowiadamy z jakich opcji możesz skorzystać.

Jak tanio i szybko wysłać pieniądze do Polski?

hajsy

Polacy nadal migrują za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku do pracy w Niemczech wyjechało aż 703 tys. osób. Często są to osoby szukające ofert pracy dla kierowców, ofert bez doświadczenia,  czy fachowcy z branży budowlanej. W większości przypadków Polacy wyjeżdżają bez swoich rodzin, przynajmniej na początku. W takim przypadku pojawia się potrzeba przesyłania do Polski zarobionych pieniędzy. Każda osoba zadaje sobie wtedy pytanie – jak najkorzystniej wykonać przelew w euro do Polski, jeśli nie mam konta walutowego?

Pierwsza rzecz, którą można zrobić, to założenie konta w niemieckim banku. Dokonać tego można zarówno poprzez wizytę w placówce, jak i online. Cały proces trwa tylko kilka dni. Warto także podać swój numer telefonu (najlepiej niemieckiego operatora), żeby otrzymywać na bieżąco informacje od banku, a także kody weryfikacyjne do przelewów.

Przelewy online

Osobom, którym nie jest obca praca w Niemczech, aczkolwiek nie czują się zbyt pewnie, aby zakładać w innym języku konto, można polecić przelew SEPA (Single Euro Payments Area). Takie rozwiązanie pozwala nam na przesłanie euro na konto, które jest prowadzone w innej walucie. Pieniądze powinny dotrzeć w ciągu 1-2 dni roboczych. Koszt takiego przelewu jest zależny od banku i rodzaju rachunku bankowego, jest to jednak maksymalnie do 10zł. Zdarza się, że bank oferuje zlecenie takiego przelewu za darmo.

Alternatywą dla banków są kantory online. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest lepszy kurs, wynikający z pominięcia pośredników – za ich pomocą można zaoszczędzić nawet 90% kosztów pobieranych przy przelewach walutowych przez banki. Jest to również korzystna opcja dla osób, którym zależy na czasie, ponieważ odbiorca otrzymuje środki bezpośrednio po przewalutowaniu. Kosztem takiej usługi jest najczęściej niewielka prowizja od transakcji. Warto też pamiętać, że kantory korzystają z takich samych zabezpieczeń, co systemy bankowości internetowej, wobec tego w obu przypadkach transakcja jest tak samo bezpieczna.

Co jednak w przypadku, gdy nie ufa się transakcjom online? Rozwiązanie proponuje Poczta Polska, oferując przekaz pocztowy, który jednak trwa do 6 dni i kosztuje 1% + 23 zł.

Powyższe przykłady pokazują, że istnieje kilka sposobów na przekazanie środków z euro na złotówki. Jeśli wysyłamy pieniądze regularnie i nie są to małe sumy, to bezkonkurencyjne są platformy internetowe. Warto jednak przeanalizować każdą opcję i wybrać taką, która jest dla nas najkorzystniejsza.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.