Jak legalnie sprowadzić samochód z Niemiec do Polski

Bardzo dużo osób, które korzysta z ofert pracy w Niemczech ma planach zakupienie samochodu w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Pojawia się wtedy pytanie w jaki sposób można legalnie sprowadzić auto do Polski.

Jak legalnie sprowadzić samochód z Niemiec do Polski

neue auto

W Niemczech mamy możliwość zakupienia dwóch rodzajów tablic tymczasowych – żółtych oraz czerwonych.

Żółte tablice – Kurzzeitkennzeichen

Tablice nazywane żółtymi mają dość charakterystyczny żółty pasek z prawej strony, na którym mamy zaznaczoną ich datę ważności. Jest ona również datą ważności ubezpieczenia naszego samochodu. W naszym kraju są one potocznie nazywane „tablicami zjazdowymi” i mają tylko 5 dni ważności. Zazwyczaj w Niemczech mają one zastosowanie w jazdach próbnych, ewentualnie jeśli jest potrzeba dojazdu do kontroli technicznej. Unia Europejska od 2007 roku zatwierdziła prawo, zgodnie z którym na całym jej terenie te żółte tablice są prawnie uznawane. Oznacza to, że będąc w ich posiadaniu możemy spokojnie przewieźć samochód do Polski. Nawet jeśli będziemy później wracali do pracy w Niemczech nie mamy obowiązku ich zwrotu do urzędu, możemy zachować je na pamiątkę lub wyrzucić do śmieci. Otrzymane z urzędu tablice są przypisane do konkretnego pojazdu. Dostać je możemy w wydziale komunikacji w mieście zakupu samochodu.

Koszt zakupu tablic

Żółte tablice rejestracyjne kosztują 13,10€. Poza kosztem tablic musimy pamiętać także o wykupieniu ubezpieczenia OC, na które będziemy musieli przeznaczyć 30€. Do tych wszystkich wydatków musimy doliczyć także koszty wykonania tablic, które wynoszą ok. 20-30€.

Czerwone tablice – Niemieckie tablice celne

Jeśli korzystamy z ofert pracy w Niemczech i planujemy sprowadzić nowo zakupiony samochód z powrotem do naszego kraju to możemy skorzystać z tablic celnych – tzw. Czerwonych tablic. Dają one nam możliwość przejechania do Polski oraz późniejszego zarejestrowania go w naszym kraju. Główną różnicą od opisanych wyżej żółtych tablic
5-cio dniowych jest termin ich ważności oraz kolor. Mają one czerwony pasek zamiast żółtego, na którym jest zaznaczony dzień, miesiąc oraz rok oznaczające datę do której samochód powinien opuścić Niemcy. Ważność tej daty jest zależna od wykupionego ubezpieczenia. Kolejną różnicą w stosunku do żółtych tablic jest to, że czerwone nie są przypisane do konkretnego auta, tylko do umowy z ubezpieczycielem. Wyrobienie tych tablic jest trudniejsze, ponieważ do uzyskania ich potrzebna jest Gewerba – niemiecka działalność gospodarcza.

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą w Niemczech jako Kierowca C+E, lub pracą w Niemczech w innych zawodach lub już jesteśmy tam zatrudnieni to mamy kilka możliwości, aby wrócić do kraju świeżo zakupionym samochodem i nie martwić się o to czy robimy to zgodnie z prawem.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.