Jak się przygotować do wyjazdu do pracy w Niemczech

Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy do Niemiec? W tym wpisie postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę przygotowując się do takiego wyjazdu

Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec? Dowiedz się jak się do niego przygotować.

Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy do Niemiec? Nie jesteś pewny jakie dokumenty mogą być potrzebne do rozpoczęcia zatrudnienia za naszą zachodnią granicą? W tym wpisie postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę przygotowując się do takiego wyjazdu i co ewentualnie zrobić gdy jakaś firma nas nieuczciwie potraktuje.

wyjazd-do-niemiec

Decydując się na wyjazd do pracy w Niemczech dobrze poszukać informacji co może być nam na miejscu potrzebne. Jakie zapisy powinny być zawarte w umowie z niemieckim pracodawcą oraz kto może nam pomóc kiedy ten pracodawca będzie chciał nas oszukać.

Wybór agencji pracy

Jest to jedna z pierwszych rzeczy jakie robimy szukając pracy w Niemczech. Przeglądamy oferty na różnych portalach, gdzie większość z nich wystawia agencje oferujące pracę. Jak się już na którąś z nich zdecydujemy warto sprawdzić jak długo funkcjonuje na rynku i czy oraz jakie certyfikaty posiada. Najlepiej korzystać z firm takich jak SaSa Rekrutacja, które mają wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Można też sprawdzić opinie innych osób, które decydowały się na współpracę z daną agencją.

Korzyści wyjazdu do pracy w Niemczech przy pomocy agencji pośrednictwa

Największą korzyścią jest to że nie musimy znać języka niemieckiego, ponieważ osoby z agencji pomogą załatwić nam formalności związane z wyjazdem, np.: tłumaczenie CV, ubezpieczenie. W agencjach takich jak SaSa Rekrutacja wykwalifikowani specjaliści pomogą dopasować odpowiednią ofertę do możliwości i oczekiwań kandydata. Istotne jest to, żeby obie strony: pracodawca i pracownik byli zadowoleni z zatrudnienia. Jeśli pojawiają się problemy to kontaktując się z agencją, która ma już dane na nasz temat mogą nam pomóc w szybkiej zmianie firmy. Możemy dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy, które musielibyśmy wydać na powrót do kraju i ponowne szukanie pracy.

Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia pracy w Niemczech

Jeśli chcemy rozpocząć pracę w kraju naszych zachodnich sąsiadów to musimy mieć przygotowane CV i ewentualnie jeśli posiadamy dodatkowe uprawnienia i certyfikaty potwierdzające nasze kwalifikacje. To wszystko jest niezbędne w początkowym etapie rekrutacji.
Po zaakceptowaniu naszej kandydatury przez niemieckiego pracodawcę będziemy potrzebowali kolejnych dokumentów:

 • paszport lub dowód osobisty
 • prawo jazdy (jeśli posiadamy)
 • numer naszego konta bankowego oraz numer SWIFT/BIC banku
 • akt małżeństwa (jeśli mamy) – dokument potrzebny do ustalenia klasy podatkowej
 • akt urodzenia dziecka (jeśli mamy) – dokument potrzebny do ustalenia klasy podatkowej

Jeśli byliśmy już wcześniej na niemieckiej umowie o pracę to wymagany jest również:

 • Krankenversicherungsnummernumer – numer ubezpieczenia zdrowotnego oraz nazwa kasy chorych, w której byliśmy zarejestrowani
 • Sozialversicherungsnummer – numer ubezpieczenia społecznego
 • Steuer-Identifikationsnummernumer – numer identyfikacji podatkowej

Informacje, które należy umieścić w podpisywanej przez nas umowie o pracę

Podpisanie umowy o pracę w Niemczech jest finalizacją naszych starań o zatrudnienie. Należy w tym momencie dobrze sprawdzić zapisy, które są w niej zawarte, żeby oszczędzić sobie ewentualnych problemów.
W umowie powinny być informacje takie jak:

 • data zawarcia umowy
 • czas trwania umowy
 • strony umowy (dane pracownika i pracodawcy)
 • wynagrodzenie
 • wymiar czasu pracy
 • warunki zatrudnienia
 • data rozpoczęcia pracy

Dobrze gdyby w umowie również znalazły się informacje odnośnie:

 • okresu wypowiedzenia
 • ilość dni urlopu wypoczynkowego
 • kiedy będziemy mieli wypłacane wynagrodzenie

Gdzie szukać pomocy kiedy zostaniemy oszukani przez niemiecką firmę?

Gdy po pierwszej wypłacie okaże się, że wynagrodzenie różni się od tego co ustaliliśmy wcześniej w umowie to należy zwrócić się do związków zawodowych działających w danej branży. Pomóc nam może również Stowarzyszenie Pracowników Migracyjnych. Wtedy stowarzyszenie to rozpoczyna negocjacje z pracodawcą. Jeśli nie dojdzie do podpisania ugody wtedy sprawę trzeba skierować do niemieckiego sądu pracy. Należy pamiętać również, że możemy zgłaszać się po pomoc do konsulatu RP w Niemczech.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.