Deficyt kierowców w Niemczech – czym jest spowodowany?

Jakie są powody braku kierowców w niemieckich firmach transportowych?

Deficyt kierowców w Niemczech – czym jest spowodowany?

 

Bardzo wielu niemieckich pracodawców boryka się z problemami związanymi z brakiem chętnych do pracy kierowców zawodowych. Z badań wynika, że z roku na rok liczba aktywnych zawodowo truckerów maleje. Bardzo odbija się to na kondycji finansowej wielu firm transportowych. Deficyt kierowców nie jest korzystny, ponieważ pojawiają się bardzo duże problemy związane z dostawami towarów na czas. Jeśli sytuacja na przestrzeni najbliższych lat nie ulegnie zmianie, może się zdarzyć tak iż nie będzie miał kto dostarczać produktów, żywności z punktu A, do punktu B. Dla wszystkich w jakiś sposób to będzie niekorzystne. Są jednak na rynku firmy, które posiadają oferty pracy w Niemczech dla kierowców zawodowych i starają się znaleźć chętnych do wyjazdu do pracy w Niemczech

Ucierpią na tym zarówno właściciele różnego typu sklepów, firmy transportowe, ale również konsumenci. Brak chętnych pracowników wiąże się z dużymi opóźnieniami w dostawach, przesuwaniem terminów.  Zdesperowani pracodawcy zaczynają być przychylnie nastawieni w stosunku do emigrantów. Częściej zatrudniając ich, pokładając w nich nadzieję na to, że zapełnią lukę związaną ze zbyt małym popytem na pracę. Z pomocą starają się przyjść biura oferujące pracę w Niemczech. Społeczeństwo niemieckie niestety nie jest zadowolone z takiego obrotu sytuacji.

Zagłębiając się bardziej w tematy związane z deficytem kierowców zawodowych na rynkach niemieckich, można zauważyć kilka istotnych kwestii. Poniżej opisane zostaną istotne aspekty wpływające na brak zainteresowania ze strony  potencjalnych kandydatów.

Dlaczego brakuje kierowców?

  • Brak młodych kierowców – z badań wynika, że środowisko kierowców starzeje się. Jest bardzo wielu kierowców w wieku 55 lat, natomiast z roku na rok przybywa coraz mniej młodych kandydatów. Powoduje to iż za kilka lat, może nie mieć kto jeździć zawodowo, gdyż młodzi ludzie nie są zainteresowani taką pracą.
  • Pensja –  w wielu sytuacjach do wyboru pracy przyczynia się wysokość pensji. Obecnie kierowcy nie są zadowoleni z zarobków w Polsce, uważają że są zdecydowanie za niskie. Dlatego też wiele osób decyduje się na podjęcie pracy za granicą. W Niemczech  pracę znajduje bardzo wielu kierowców
  • Koszty uzyskania kwalifikacji – zniechęcające może być to iż koszt uzyskanie kwalifikacji zawodowych jest bardzo duży. Osoba, która chce zostać zawodowym kierowcą musi przejść długą drogę nim to się stanie. Uzyskanie takich uprawnień jest drogie i wymaga własnego wkładu finansowego. Jednak opłaca się zrobić takowe kwalifikacje, gdyż w dość krótkim czasie można odrobić te pieniądze, które zostały wydane na zdobycie uprawnień.

Podsumowanie

Podsumowując, zawód kierowcy nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Jednak są osoby dla których praca za kółkiem, to pasja, całe życie. Często spotyka się kierowców, którzy dbają o swoje auto bardziej niż o cokolwiek innego. Taki sytuacje widać na różnego typu zlotach np. Master Truck. Widzimy z jaką pasją kierowcy czyszczą, polerują swoje auta, z jakim błyskiem w oku opowiadają o swojej pracy, jakby nic innego poza tym nie widzieli. Cieszy nas to, że są organizowane różnego typu wydarzenia, na które mogą przyjechać kierowcy ze swoimi rodzinami, spędzić razem z innymi czas, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami. To bardzo przyjemny widok, czego byliśmy świadkami właśnie na Master Truck – tutaj można zajrzeć na relacje  z tego wydarzenia, a także znaleźć informacje o zlocie http://naosi.pl/zapisy-na-zlot/. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, która łączy nie tylko polskich kierowców. Jest to wydarzenie międzynarodowe, na którym nie może zabraknąć żadnego kierowcy.

Pracodawcy starając się wpłynąć na deficyt kandydatów, powoli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców podnosząc wynagrodzenia oraz tworząc więcej miejsc parkingowych. Z pomocą przychodzą im biura oferujące pracę w Niemczech. Jednym z takich biur jest firma SaSa Rekrutacja mająca oferty pracy w Niemczech. Dużo pracodawców stara się tworzyć systemy pracy 2/1, które obecnie raczkują na rynku transportowym, ale dla wielu kierowców, którzy chcą wracać częściej do domu, są idealnym rozwiązaniem. Również jest dostępnych coraz więcej dofinansowań dla młodych osób, zainteresowanych tym zawodem. Pozwala to na obniżenie kosztów związanych z nabyciem potrzebnych kwalifikacji zawodowych. Mamy nadzieję, że warunki z roku na rok będą stawały się lepsze, a  liczba zadowolonych kierowców zacznie wzrastać.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.