Czas pracy w Niemczech. Ważne informacje.

Dopuszczalny dzienny czas pracy w Niemczech jest bardzo ważną kwestią. Jeśli planujemy skorzystać z ofert pracy w Niemczech lepiej dowiedzieć się jakie mamy prawa w tym temacie.

Czas pracy w Niemczech

To ile czasu dziennie bądź tygodniowo możemy pracować w Niemczech ustala w ustawa o długości czasu pracy. Jeśli planujemy skorzystać z ofert pracy w Niemczech lepiej dowiedzieć się jakie mamy prawa w tej kwestii. Inaczej możemy zostać wykorzystani przez nikczemnego pracodawcę.

czas

Zgodnie z ustawą o długości czasu pracy (Arbeitszeitgesetz) w kraju naszych zachodnich sąsiadów możemy pracować w dni robocze (od poniedziałku do soboty) nie dłużej niż 8 godzin dziennie. Ustawa zabrania pracy w niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. Są oczywiście wyjątki od tej zasady, a dotyczą pracy na przykład:  w szpitalu, hotelu, gastronomii czy transporcie miejskim. W związku z tym maksymalny tygodniowy czas pracy może wynieść 48 godzin.

Wyjątki

Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe, przez które dzienny czas pracy można wydłużyć do 10 godzin czyli do 60 w ciągu tygodnia. Taką sytuacją może być pilne zlecenie do wykonania przez firmę czy po prostu większa liczba zamówień w trakcie sezonu. Kiedy zdarzają się takie sytuacje z dłuższym niż 8 godzinnym czasem pracy to firma musi pisemnie odnotować takie przedłużenie.

W przypadku kierowców w Niemczech obowiązują oddzielne przepisy regulujące czas pracy kierowcy oraz odpoczynku, o których można przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych wpisów.(TUTAJ)

Kolejnym wyjątkiem dotyczącym dłuższego czasu pracy w Niemczech jest zbiorowy układ pracy zatwierdzony przez pracodawcę w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

Ważną kwestią jest to, że z każdą nadgodzinę, którą wypracujemy należy nam się dodatek. Wynosi on 25%, 50% lub 75% naszej podstawowej stawki godzinowej.

Przerwy

Mając pracę w Niemczech musimy wiedzieć, że przerwy nie wliczają się do czasu pracy. Długość ich trwania zależy od naszego dziennego czasu pracy. Możemy pracować maksymalnie 6 godzin bez żadnych przerw.
Jeśli pracujemy w ciągu dnia od 6 do 9 godzin to przysługuje nam 30 minut przerwy. Możemy ją wykorzystać jednorazowo lub podzielić ją na 2 x 15 minut. W przypadku gdy w ciągu dnia pracy w Niemczech przerobimy 9 godzin wtedy przysługuje nam przerwa o długości 45 minut.
Po zakończonym dniu pracy zgodnie z prawem pracy w Niemczech przysługuje nam 11 godzin odpoczynku. Są od tego wyjątki związane z pracą m.in.: w gastronomii, hotelarstwie lub zakładzie opieki.

Decydując się na skorzystanie z ofert pracy w Niemczech dobrze jest zapoznać się ze wspominaną wcześniej ustawą dotyczącą czasu pracy. Poznamy w ten sposób swoje prawa pracownicze i będziemy mogli uniknąć oszukania przez pracodawcę.

Zainteresowany? Aplikuj już dziś!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). *

Dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SARA moich danych osobowych, tj. imienia, nazwiska i adresu email, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług SARA za pośrednictwem poczty email.